Jak správně vyčistit šperk
Like | harcov.cz | 5 května, 2023 | Móda
Šperky se nepořizují každý den. S jejich koupí či darováním je zpravidla spojen silný emocionální zážitek. Při pohledu na šperk se v majiteli probouzí vzpomínky na životní úspěch nebo drahocennou osobu, od které jej dostal. Z těchto důvodů je žádoucí, aby šperk zůstal dlouho krásný a udržovaný. Šperky se vyrábějí z mnoha různých materiálů, na jejichž čištění se užívají odlišné postupy i přípravky.
Nejlepším způsobem jak nechat šperky ošetřit je přenechat jejich vyčištění profesionálnímu klenotníkovi nebo zlatníkovi. Mnoho lidí ale tento přístup považuje za zbytečné vyhazování peněz a raději si o šperky pečuje doma podle dostupných návodů a receptů. Právě pro ty jsou určeny následující rady.
Domácí čištění šperků podle typu materiálu
· Stříbro
Pohled na zčernalý stříbrný šperk už určitě zažil každý. Právě černání je totiž nejčastějším poškozením stříbrných šperků. Náprava a opětovné dodání lesku naštěstí není nic složitého. K vyčištění dobře poslouží vlažná voda s přidaným saponátem a následné vyleštění ubrouskem na šperky. Pokud jsou šperky hodně zašlé, pořiďte si speciální přípravky na jejich čištění.
· Zlato
Na čištění zlatých šperků výborně pomáhají bublinky. Smíchejte perlivou vodu se saponátem na mytí nádobí. Po několika minutách šperk ještě jemně vyčistěte extra měkkým zubním kartáček. Vysušte papírovým ubrouskem a váš oblíbený zlatý šperk bude jako nový.
· Bižuterie
Vzhledem k menší odolnosti bižuterie se příliš nedoporučuje používání chemických přípravků. Většinou na zašlou bižuterii zabírají stejné postupy jako při čištění stříbra. Abyste však nemuseli bižuterii příliš často vystavovat procesu čištění, dbejte na její správné nošení. Dodržujte především tyto zásady:
ü nenoste šperky do sprchy, při koupání v moři, v průběhu sportování a nemyjte s nimi nádobí,
ü nasazujte je až po nanesení make-upu a parfému.