Možné následky hraní on-line her
Like | harcov.cz | 19 prosince, 2018 | Zábava
S rozvojem internetu a dalších technologií se rozvinul i herní průmysl, a to do dříve nevídaných rozměrů. Dnes výroba her stojí mnohdy i daleko více, než-li ty největší hollywoodské trháky. Mají lepší grafiku, ozvučení i hratelnost. Navíc se řada z těchto her dnes dá hrát on-line, tedy s ostatními hráči a některé tituly jsou přímo koncipované tak, aby se daly hrát pouze po internetu. A právě u takových her je největší riziko, že se na nich člověk stane závislým.
Droga
Závislost na hrách působí úplně stejně jako jakákoliv jiná závislost. Samozřejmě, že požívání například heroinu nebo čichání lepidla je pořád daleko nebezpečnější, ale samotný princip závislosti se nemění. Neschopnost odtrhnout se od rozehrané on-line hry může pro laika působit až směšně, ale psychiatři a psychologové vědí své. Ohrožená je hlavně nejmladší generace, která je s počítači a moderními technologiemi obecně velice silně propojena. Sedět celý den u počítače nebo před obrazovkou tabletu je pro generaci narozenou v devadesátých letech naprosto přirozené, ovšem to neznamená, že je to zdravé.
Příznaky
Stejně jako závislost na jakékoliv jiné droze, tak i hraní on-line her má nějaké projevy. Začátky mohou vypadat nevinně. Člověk je mírně podrážděný, ale své povinnosti zvládá poměrně běžně. Ovšem i pouhá podrážděnost, která je však dlouhodobá, už je prvním signálem, že je něco špatně. Čím více se závislost prohlubuje, tím jsou příznaky intenzivnější. Hráč začíná své povinnosti zanedbávat a z podrážděnosti se stává agresivita. V dalším stupni už hráč od počítače skoro vůbec neodchází a pouze hraje. Nechodí do práce, nestará se o svůj osobní život ani o hygienu. Často zanedbává také stravování, což je to nejnebezpečnější. V důsledku dehydratace a podvýživy totiž může zkolabovat a případně zemřít. Proto je nutné, aby se člověk ještě předtím dostal k lékaři. Třeba s pomocí rodičů nebo partnerky.